Thajské vízum – Non Immigrant O – FAMILY
.
Jednou z možností, jak dlouhodobě pobývat v Thajsku je získání víza typu Non-immigrant O. Písmeno O v tomto případě znamená „Others“ a do této kategorie spadá mimo jiné i případ manželství s občanem Thajského království. Pokud tedy máte za manžela či manželku občana Thajska a vlastníte platný oddací list, pak jste oprávněni požádat o přidělení právě tohoto víza.
Občanům České republiky i Slovenska doporučuji o víza požádat u Královského Velvyslanectví Thajska v Praze, neboť zde můžete požádat o jednoroční více-vstupní vízum, které je při splnění všech podmínek běžně uděleno. Pokud například požádáte o ten samý typ víza v Laosu, většinou dostanete jen vízum 3-měsíční, které si pak musíte v Thajsku složitě prodlužovat a navíc je jen jedno-vstupní. Přidělování víz se tak liší podle země a jednotlivých velvyslanectví.
Královské Velvyslanectví Thajska v Praze naleznete na adrese Romaina Rollanda 3/481 v Praze 6 – Bubenči. Konzulární oddělení, které má víza na starosti je otevřeno pro veřejnost každý pracovní den od 9:00 do 12:00 hodin a naleznete ho ve spodním patře budovy (vchod vpravo vzadu budovy).
K žádosti o vízum Non-immigrant O budete potřebovat následující doklady:
☆ Cestovní pas platný alespoň 18 měsíců od příjezdu do Thajska
☆ Kopii pasu
☆ Vyplněnou žádost v angličtině
☆ Jednu aktuální pasovou fotografii žadatele
☆ Prokázání finančních prostředků ve výši 20.000 THB za osobu i v cizí měně. Je možné předložit originál výpisu z bankovního účtu, nebo výpis z účtu vytištěný z elektronického / internetového bankovnictví, který musí obsahovat jméno majitele účtu, zůstatek a datum. Doklad nesmí být starší než 30 dní.
☆ Kopii zpáteční letenky a nebo rezervaci letenky (do Thajska a zpět)
☆ Kopii Thajského oddacího listu. V případě Českého oddacího listu, musí být předložena ověřená kopie Českým Ministerstvem Zahraničí (popř. Slovenským) a oficiálně přeložena do angličtiny či Thajštiny.
☆ Kopii ID Card (Thajská občanka) či pasu vaší Thajské manželky či manžela s jejím/jeho podpisem, datumem a prohlášením, že jste stále manželé (prohlášení musí být v Thajštině).
☆ 3.500 Kč v hotovosti na poplatek za více-vstupní vízum
Po podání žádosti obdržíte potvrzení s číslem, které musíte předložit při vyzvednutí pasu.
Vydání víza obvykle trvá 3 – 5 dní.
Jakmile budete mít vízum Non-Immigrant O, pak můžete pobývat v Thajsku dlouhodobě, ale…. má to opět své podmínky. Při vstupu do Thajska (na jakékoliv hranici), obdržíte do pasu razítko s povolením pobytu na 90 dnů.
Po uplynutí těchto 90-ti dnů musíte buď na jakoukoliv imigrační policii, kde vám do pasu dají razítko na dalších 90 dnů a nebo musíte opustit Thajsko a opět zase vstoupit, kdy opět dostanete 90 dnů. To můžete klidně udělat formou VISA RUN v jeden den.
Pokud zvolíte variantu prodloužení na imigrační policii, pak sebou musíte vzít i vaší Thajskou manželku či manžela a další doklady, zejména váš pas a oddací list. Další případné doklady závisí na jednotlivém imigračním oddělení, kam půjdete, protože každé má podmínky jiné – jak už to v Thajsku bývá se vším, takže doporučuji s dostatečným předstihem ověřit.
V případě, že by jste se potřebovali zeptat Thajského Velvyslanectví na cokoliv, můžete tak učinit na email konzulárního oddělení na consular@thaiembassy.cz
Odkazy:
- Thajská víza
- Formulář pro Thajské vízum v PDF
- Český návod na vyplnění formuláře pro Thajské vízum
- Non Immigrant OA – pro důchodce.
- Non Immigrant O – FAMILY – pro manžele/manželku.
- Overstay – Co vás čeká, když v Thajsku překročíte povolenou délku pobytu.
- Velvyslanectví Thajského království v Praze
- wendi – autor a průvodce