Člověk by v kambodžském vězení mohl žít velmi podobným stylem života jako mnich v buddhistickém klášteře. Zásadní rozdíl je v tom, že vězeň na rozdíl od mnicha nemůže kdykoliv odejít zpět do běžného života. A zatímco mnich po většinu času nepotřebuje žádné finance, cizinec v kambodžském vězení ano. Bez peněz zde v podstatě není možné dlouhodobě přežít. Život bez prostředků se stává živořením s pomalým a smutným koncem. Jestliže máte ve vězení peníze, živoření se dá postupně změnit na životní úroveň, jíž nedosahuje většina obyvatel Kambodže.
Jak tedy změnit nežitelné peklo na standard ubytovny na velmi přísně vedeném pionýrském táboře? Jste-li umístěni např. v Phnom Penhu či Battambongu, musíte počkat až vás odsoudí a pak se nechat přemístit do věznice, která disponuje takovou vymožeností jako je VIP sekce pro cizince, což je např. Siem Reap. Jste-li v Siemreapském vězení, musíte si požádat o přemístění do VIP sekce, což stejně jako přesun z jiného města, nelze provést zdarma. Respektive lze, ale bez financí to bude trvat několik let. Jste-li ve VIP sekci, musíte počítat s pravidelným měsíčním poplatkem. Také zde nesmíte dělat problémy. Trest za porušení striktního zákazu je obvykle přemístění zpět do kambodžského pekelného standardu na 6 měsíců! Chcete-li tuto lhůtu zkrátit, budete muset zaplatit, a to mnohem víc než za původní přemístění.
Ve VIP sekci je možné koupit si na vaření plynový vařič a chladící box. Jídlo je možné si koupit či objednat. Za peníze se zde dá pořídit skoro vše. Často vzpomínám na scénku z filmu Vlk z Wall Streetu, kdy je Leonardo Di Caprio vezen od soudu do vězení. Je sklíčený, má strach a depresi. Když vězeňský autobus dorazí k bráně věznice, náhle ožije a prohlásí: „Na chvíli jsem zapomněl, že jsem vlastně bohatý!“
Největším problémem je tedy přísun peněz. I když je člověk bohatý nebo má podporu z venku, stále ještě nemá vyhráno. Peníze se totiž z Evropy musí nějak přesunout do středu kambodžské věznice. Jak na to? Většina vězňů používá služby zlatokopeckého monopolu Western Union. Mnohem výhodnější je založit v domovské zemi konto, na něž rodina či přátelé vloží pouze potřebný ekvivalent místní měny. PIN se zavolá telefonem a platební karta se pošle po někom nebo poštou. Bohužel uvnitř vězení nejsou bankomaty a tak stejně jako u Western Union musíte mít venku někoho, kdo peníze vybere a při nejbližší návštěvě je prostrčí skrz pletivo oddělující návštěvníky od vězňů. Lepší je ruličku bankovek obalit papírem, aby to vypadalo, jako že vám někdo předává dopis. Samozřejmě je lepší počkat, až se dozorce otočí na druhou stranu. Když se to nepovede a dozorce zahlédne předávku větší hotovosti, je třeba zachovat klid. Když dozorce upozorní, znamená to, že chce provizi. Ne moc – dolar či dva to spraví. Jestliže není provize zaplacena, návštěva okamžitě končí. A příští návštěva (návštěvy) budou také kratší. Lepší je obětovat dolar a vždy zaplatit. Jestliže člověk v Siem Reap nikoho nemá, je nutné požádat policistu, aby peníze vybral a přinesl, což samozřejmě neudělá zadarmo. Nejhorší varianta je, když nemá vězeň nic. Ani vlastní peníze, ani přátele či rodinu, která by vězně podporovala. Pak je nutné si peníze nějak vydělat.
Nováček může poskytovat určité služby dle svých schopností. Může pro někoho vařit a mýt nádobí, prát a sušit prádlo, uklízet celu a WC, poskytovat masáže atd. Vězni, kteří zde jsou již delší dobu, mohou obchodovat nebo nabízet svoje „konexe“. Obchodovat se dá třeba prodejem cigaret. Správná osoba vězni za rozumnou cenu dodá do vězení krabici cigaret a vězeň je může prodávat po krabičkách nebo jako kusovky 24 hodin denně. Neumí-li vězeň vůbec nic, může alespoň sbírat hliníkové plechovky od nápojů a prodávat je do výkupu, stejně jako Mr. R. Za 100 ks dostane od překupníka 1 USD. Kdo je tu delší dobu a ví co a jak zařídit, může brát provize za to, že ostatním obstará to či ono. Ať už jsou to běžné potraviny, spotřební věci, nebo jen informace, či věci jež se sem legálně nedostanou.
Jak se zde dají ještě utratit peníze? Máme tu malou prodejnu se smíšeným zbožím, jejíž sortiment je velice, ale velice omezený. Jednou za den přivezou led do chladících boxů. Ráno a odpoledne se dá koupit čerstvé jídlo normálního standardu. Jednou denně tu někdo roznáší čerstvé bagety. V areálu věznice je také „krejčovství“, kde si můžete nechat zašít roztržené oblečení, nebo třeba nechat zkrátit rukávy a nohavice vězeňské uniformy. V neposlední řadě je třeba myslet na lékařskou péči. Ošetřovna disponuje pouze velmi omezeným sortimentem léků. Chcete-li antibiotika nebo něco jiného než paralen, musíte si to objednat zvenku. Velmi drahá je návštěva zubaře. Většinou to trvá jeden až dva dny, než se zorganizuje převoz mimo vězení.
Já jsem se rozhodl zde žít podobně jako mnich v buddhistickém klášteře a tak utrácení za nejdražší záležitosti jako alkohol, sex a drogy se mne netýkají. Máte-li zbytečných 100 USD, můžete mít VIP návštěvu přímo v areálu věznice. Pokud vím, tak v žádném kambodžském vězení se nedá platit platební kartou. Zato se zde používají k platbě 3 rovnocenné měny: kambodžský Riel, americký Dolar a vězeňské peníze, jimž se říká Mickey Mouse Money.
Doporučení na závěr!
Rozhodně je lepší se vůbec do kambodžského vězení nedostat, ale když už se vám to stane, určitě je lepší být v této těžké chvíli mladý, zdravý a bohatý ….
Wendi
Odkazy:
- Dopisy z kambodžského pekla – den 1.
- Dopisy z kambodžského pekla – den 2.
- Dopisy z kambodžského pekla – den 3.
- Dopisy z kambodžského pekla – čas 4.
- Dopisy z kambodžského pekla – peníze 5.
- Dopisy z kambodžského pekla – jídlo 6.
- Dopisy z kambodžského pekla – aktivita 7.
- Dopisy z kambodžského pekla – moje věci 8.
- 1. 11. 2017 – Český občan Václav (Wendi) Pavlát falešně obviněn
- 4. 11. 2017 – Návštěva u Wendiho v base
- 5. 11. 2017 – Dávejte úplatky, nebo se z toho zblázníte
- 8. 11. 2017 – Sbírka pro Václava „Wendi“ Pavláta
- 14.11.2017 – Prohlášení na obranu neprávem zadržovaného Václava Pavláta
- 15 .6. 2018 – Wendi konečně propuštěn!
- wendi – autor a průvodce