Morbidně obézní a opravdu ošklivý buddhistický mnich. Většina turistů ho mylně považuje za čínskou nebo barmskou verzi historického Buddhy (Siddhártha Gautama). Většina Thajců sice ví, o koho jde, ale nedokáží ho odlišit od čínského mnicha jménem Putaj (Happy Buddha), tak si ho na 100% spletou s tímto ošklivcem. Kdo to tedy je?
.
Jméno
Phra Sangkajai – พระสังกัจจายน์ – Phra Sang Gat Džáj
Za touto zvláštní postavičkou buddhismu se opravdu skrývá skutečná historická postava. Jedná se o indického asketu vyznávajícím Džinismus jménem Saccakaparibajaka neboli zkráceně Sačaka, který je znám v Thajsku pod jménem Phra Sangkajai nebo Phra Sangkachai.
.
.
Život
Jako současník Buddhy (Siddhártha Gautama) žil ve starověkém městě Vaišálí, které se nachází v dnešním indickém státě Bihár. Sačaka se narodil do velmi bohaté rodiny a celý život prožil jako obrovský boháč. Za svého života se stal známým filozofem a učitelem, jenž se věnoval charitativní činnosti, kterou financoval z vlastních peněz. Hlavně zaopatřoval nejchudší děti a sirotky z celého království.
Jednoho dne Sačaka zorganizoval velkou filozofickou debatu, které se zúčastnil Sačaka, Buddha a Mahávíra (zakladatel Džinismu). Debata měla jediné téma: Která filozofie je nadřazenější té druhé – Džinismus nebo Buddhismus. Na konci debaty se Buddhovi poklonil, uznal svrchovanost jeho filozofie a v podstatě se tímto okamžikem stal Buddhistou.
Buddha ho později ordinoval na mnicha. Sačaka se stával více a více slavným a bohatým. Jako vynikající filozof a učitel dokázal velmi srozumitelně vysvětlovat Buddhovo učení široké veřejnosti. Na jeho přednášku chodili nejen mniši a obyčejní Buddhisté, ale i vyznavači jiných náboženství a duchovních směrů.
Jeho obrovská popularita, v kombinaci s nebývalou fyzickou krásou a miliardovým bohatstvím, vedla některé Buddhovy žáky k určitým rozpakům a žárlivosti. Buddha se rozhodl uklidnit vznikající napětí tím, že všem objasní zdroj (příčinu) Sačakova nesmírného bohatství zveřejněním jeho minulého života.
.
.
Předchozí inkarnace
Před 25 Eony, za života Buddhy jménem Kaukaukthan, zasáhla jeho rodnou oblast obrovská povodeň, která zdevastovala celou krajinu. Lidé na pokraji hladomoru požádali Kaukaukthan Buddhu o pomoc. Buddha Kaukaukthan sice mohl využít své magické schopnosti, ale neudělal to. Namísto toho požádal boháče ze širokého okolí o materiální pomoc.
Sačaka byl v této době úspěšný kupec a Buddhův oddaný žák. Na pomoc hladovějícím daroval tolik zrní, že ho muselo odvést 500 vozů tažených voly. Buddha Kaukaukthan poté předpověděl, že kupci Sačakovi se v příštích životech dostane bohatství a hojnosti. Počet takto požehnaných životů bude rovný počtu jednotlivých zrn, které daroval.
Od tohoto okamžiku prožil všechny životy jako úspěšný boháč. Nynější život je jen dalším zrníčkem v řadě inkarnací, která vydržela neuvěřitelných 25 Eonů a stále pokračuje i v tomto vtělení.
Buddha (Siddhártha Gautama) tedy všem objasnil příčinu a na konec Phra Sangačaje pochválil za jeho vynikající výsledky ve vysvětlování vyššího Buddhova učení, tím správným a srozumitelným způsobem.
.
.
Obezita
Jak se z tak krásné bytosti s dokonalou karmou stal ošklivý tlusťoch? Existují na to hned 3 verze.
- Když byl mladý a pohledný muž, přitahoval spoustu ctitelek, které by se za něj rády provdaly. Jednoho dne jeho krása okouzlila i jistého muže, který se s ním chtěl oženit v domnění, že jde o krásnou ženu. Toto byla poslední kapka… Rozhodl se takto znetvořit, aby od sebe odehnal všechny, kdo za ním chodili jen pro jeho krásu.
- Druhá verze tvrdí, že lidé i božské bytosti srovnávali často jeho ušlechtilou krásu s Buddhou (Siddhártha Gautama). Toto srovnání považoval za naprosto nevhodné, a proto se rozhodl takhle „odkrášlit“.
- Třetí varianta je moje vlastní, a to že to bylo vše dohromady – jak neodbytné ctitelky, tak srovnávání s Buddhou.
.
.
Smrt
Sačaka za svého života složil (zkomponoval) Madhupinadika Sútru, neboli první gramatiku jazyka Páli. Pod vedením Buddhy dosáhl nejvyššího osvícení a stal se arahatem. Tímto životem jeho putování Eony končí, vymanil se z inkarnačního koloběhu a po smrti odešel do nirvány. Pro nesčetně následovníků zůstal symbolem mnicha, který dosáhl arahatství a zároveň disponoval bohatstvím miliardáře, který se dobrovolně vzdal svého krásného a atraktivního zevnějšku. Tato symbolika vyústila logicky v uctívání jeho vyobrazení – tlustého ošklivce.
.
.
Sochy a Amulety
25 Eonů být úspěšným miliardářem, to je hodně životů… Miliony a miliony vtělení. Můžeme směle předpokládat, že se věnoval dobročinnosti ve většině životů včetně toho posledního. A jelikož se stal arahatem, tak nad ním již karmické zákony nemají žádnou moc a v nirváně žádné nashromážděné zásluhy nepotřebuje. Všeobecně se tedy věří, že Sačakou nashromážděné obrovské množství zásluh (pozitivní karmy) je dostupné prostřednictvím uctívání jeho soch a nošením jeho amuletů.
.
.
Nejstarší dochovaná soška byla nalezena 1922 v Indii a je 2000 let stará. Měří na výšku 12 cm a na zadní straně je vyryté Sačakovo jméno. V Thajsku je znám jako Phra Sangkajai a počátky jeho uctívání se datují do 10. století.
Phra Sangkajai bývá vyobrazen jako obézní Buddhistický mnich, sedící v polo-lotosovém sedu, který si oběma rukama přidržuje obrovské břicho. Poznáte ho celkem lehce, většinou je nehezký až ošklivý a vždy má černé vlasy podobné Buddhovým.
Tradičně býval uctíván zemědělci, hlavně na začátku jejich sezóny. Dnes se na něj jako na nositele štěstí a prosperity obrací všichni.
.
.
Doporučení
Pokud Vám Váš průvodce v Thajsku bude o Sačakovi vykládat nějaké pohádky, nebo Vám představí Putaje jako Sačaku, nehádejte se s ním a se Sačakovským klidem a úsměvem mu nechte jeho verzi příběhu…
.
Odkazy:
- Čínský, Smějící se, Šťastný nebo jen Happy Buddha
- Phra Setthi Nawakot – พระเศรษฐีนวโกฏิ
- Pětice Buddhů
- Thajští Arahaté
- Wat Traimit – Zlatý Buddha – Thajské poklady II.
- Buddha na každý den
- Smaragdový Buddha – Palladium Thajského Království
- Bohové Thajska a Kambodže
- Laserový Buddha – Khao Chee Chan – Buddhova Hora
- Buddha, Thajsko a Sex
- wendi – autor a průvodce