Thajská Imigrační politika

Imigrační politika Thajska se mění a mění, bohužel – většinou k horšímu. Po shlédnutí tohoto videa jsem dospěl k rozhodnutí napsat tento článek, ve kterém se zamýšlím nad probíhajícími změnami v Thajsku, které se bezprostředně týkají nás, cizinců.

.

Hodný turista

Thajsko je většinou popisováno jako země, která je velmi bezpečná a vstřícná k zahraničním návštěvníkům. Imigrační politika poslední doby, tomu vlastně i nasvědčuje.

S platností od roku 2011 je možné pro občany České republiky přicestovat do Thajska za turistickým účelem bez víza na tzv. visa exemption = výjimka z vízové povinnosti. V takovém případě obdrží občan ČR od imigračního úřadu při vstupu do země jednorázové vstupní razítko s povolením pobytu i bez vstupního víza.

Povolená doba pobytu je tímto razítkem omezena na 30 dní při překročení hranice na mezinárodním letišti. Při překročení pozemní hranice s Kambodžou, Laosem, Myanmarem nebo Malajsií je od 1.1.2017 doba omezena také na 30 dní. Od 1.1.2017 je na pozemních přechodech rovněž omezen počet vstupů na pouhé 2 ročně.

.

razitko na 30 dní
razitko na 30 dní

.

Toto je jednoznačně vstřícný krok k turistům, kteří sem přiletí na 2-3 týdny, ubytují se v luxusním hotelu, utratí zde pokud možno co největší množství peněz, nakoupí místní produkty a zase spořádaně odletí.

Pokud se hodný turista rozhodne, že chce delší pobyt, pak má 2 možnosti – buď si prodlouží pobyt o 30 dní (tzv. Extension of stay), nebo si musí v Praze zažádat o turistické vízum.

.

https://youtu.be/6BqXs9XSvE0

.

Zlý turista

Nemálo lidí podlehlo kouzlu Thajska a chtějí zde strávit delší období, třeba zimu, nebo i několik let. Takovíto lidé jsou většinou nenároční a nedisponují tučným kontem. Thajská imigrační politika posledních let, nasvědčuje tomu, že o takovéto cizince zde nikdo nestojí. Konkrétně 13.11.2015 došlo k drastickému zpřísnění podmínek za kterých je cizincům vydáváno turistické vízum. Nově lze o vízum požádat pouze v domovské zemi (pro nás v Praze) a musíme doložit mnoho nových dokumentů. Máme sice kontakt na zajištění jedno-vstupního turistického víza prostřednictvím jedné specializované agentury v Phnom Penh za „speciální příplatek“, ale na to se nelze z dlouhodobého hlediska spoléhat.

Jestliže tedy chcete strávit zimu v Thajsku, pak Vám nezbývá, než se obrnit trpělivostí, posbírat nemalé množství dokumentů a několikrát navštívit Ambasádu. Lidé, kteří mají středně vysoký zdroj příjmů (např.vydělávají peníze přes internet), a chtějí se v Thajsku usadit na několik let mají smůlu.

Video sice nabádá k dodržování Thajských imigračních předpisů, ale zároveň Thajsko nenabízí vízum, které by nám umožňovalo zde legálně pobývat delší dobu. Výjimku tvoří víza pro bohaté důchodce nad 50 let a také program Thailand Elite pro multimilionáře.

.

Overstay
Overstay

.

Zamyšlení

Uvedené video je opravdu k vidění na webu, konkrétně na domovské stránce Imigračního oddělení Samut Prakan. Nyní malé zamyšlení nad tímto veledílem, aneb co tím chtěl Thajský Imigrační úřad sdělit farangům:

  • Chtějí být IN a jedná se o parodii na problematiku překročení povolené délky pobytu ve stylu South Park? V tom případě mi tam chybí tlustej Cartman a mrtvej Kenny.
  • Opravdu je v očích Turistické policie každý cizinec, který zde chce žít delší dobu ,,Zlým hochem,, který zde bude pouze krás a podvádět?
  • Podle nového Imigračního předpisu se turistovi může stát, že ač přesáhne povolenou délku pobytu pouze o jediný den, a nějaký policista nebo úředník to zjistí dříve, než se stihne nahlásit, pak může být uvězněn, soudně stíhán a dostat zákaz vstupu na 5 let?
  • Značné zpřísnění týkající se dlouhodobějšího pobytu je jasným znamením, že o delší pobyt cizinců již Thajsko nestojí?
  • Dá se předpokládat v blízké budoucnosti další, ještě přísnější postoj vůči cizincům dlouhodobě  žijícím v Thajsku?
  • Mne osobně to neuráží, ale jak by asi reagovala Thajská vláda, kdybychom takové video vyrobili v ČR a Thajce kteří překročí povolenou délku pobytu v EU bychom líčili jako zloděje a podvodníky?
  • Jaký názor máte na toto video a problematiku? Napište, rád to zveřejním.

.

Overstay
Overstay

.

Odkazy:

Autor wendi

Webu THK - Thajsko - Kambodža věnuji téměř všechen svůj volný čas. Věřím, že se pro Vás stane zajímavým zdrojem informací nejen o THK, ale že dokáže pomoci i těm, kteří kráčí po Duchovní cestě. Pokud se vám moje práce líbí, můžete provoz webu podpořit přispěním jakékoliv finanční částky na bankovní účet THK č. 78-8767920247/0100. Finanční podpora je velmi důležitá nejen pro provoz webu, ale hlavně pro získávání nových informací. Děkuji w.

Jeden komentář

  1. Ahoj, z krátkého pohledu který jsem na tyto stránky hodil mam pocit ze jsou zde použitelné informace. Každopádně jsem zatím neviděl nesmysly jako že si turista má s sebou nosit misku a lžíci na jídlo, protože ho v Thajsku dostane jinak do igelitového pytlíku.

    Ke styku s thajskými úředníky bych jen rád uvedl, že podle mého názoru si většinu problémů zaviňují cizinci sami. Evropané jsou zvyklí, že na všechno existují přesná pravidla a ty se musí (mají) dodržovat. Ať je to zakřivení banánu nebo velikost okurek které přijdou do sklenice. Evropský úředník většinou ani nepotřebuje myslet, stačí mu aby uměl číst. A to připravuje jak turistům tak většině těch co se sem přestěhovali protože je tu levný život, problémy.

    Já žiji v TH teď 9 let a nemohu si zatím stěžovat. Vzhledem k tomu, že moje žena je státní úřednice, znám tuto situaci trochu i z druhé strany. Thajský úředník má relativně široké pole samostaneho rozhodování. Tedy zvážení aktuální situace, její vyhonoceni a následně pak volí postup. Předcházejících 30 let jsem žil v Německu a v Rakousku takže s němčinou nemám problémy. A protože tady je Cechu málo, je většina cizinců se kterými se zde stýkám právě z těchto zemí. Když pak vidím jak nadřazeně se vůči Thajcům chovají a to jen proto, že mají o něco víc peněz, jak jsou přesvědčeni, že evropský systém je ten nejlepší na světě a jak se snaží Thajce poučovat jak mají život organizovat, nedivím se tomu, že si hodně z nich stěžuje.

    Na těchto stránka mě zarazila nejprve tato věta: „….příslušníky imigrační policie, kteří tvrdě vyžadují stoprocentní dodržování často nesmyslných Thajských zákonů, předpisů a omezení. ….“ Nemám pocit že by si některý z Thajců osoboval právo hodnotit smysl či nesmysl evropských předpisů. Například zákaz dovozu už výše zmíněných banánů které neodpovídají povolenému zakřivení.

    Další hodnocení „zlý turista“, „hodný turista“ mi rovněž připadá přinejmenším přitažené za vlasy. To že Thajsko vítá cizince kteří jsou starší (a tím pádem se nebudou snažit sehnat práci) a prokazování prostředků na zdejší pobyt mi nepřipadá nenormální. Mnoho jiných států vyžaduje obdobné podmínky (napr. Kanada, USA, Austrálie). To že Evropa, hlavně Německo ještě přistěhovalcům poskytuje finanční a materiální podporu, není všude běžné.

    Co se týká přetažení doby pobytu, mám s tím i vlastní zkušenosti. A zdaleka ne tak negativní jak se zde popisuje. V době kdy jsem měl multiple re-entry vízum se mi stalo, že jsem omyl zůstal déle než povolených 90 dní. Přišel na to až úředník při pasové kontrole na letišti. Poslal mě mimo radu k vedlejší přepážce, tam mi vystavili účet (1 den přetažení stojí 500 bathu) poděkovali za zaplacení já jim popřál pěkný den a vše bylo vyřízeno. V té samé době byl u té přepážky turista (myslím že to byl Rus), který se s nimi dohadoval o výši pokuty, zvyšoval hlas a bouchal do stolu. Nejsem si jist, ale předpokládám, že tam ten člověk strávil ještě delší dobu.

    Souhlasím s názorem mojí ženy, která pro rozhovorů o podobném případě v její kanceláři řekla, že když tam přijde podobný „zákazník“ může se stát, že bude čekat 2x tak dlouho než je skutečně potřeba.

    Na závěr bych chtěl jen ještě dodat, že mám trochu problém s cizinci (opět zvláště s Němci), kteří ve svých domovských zemích vyžadují od všech přistěhovalců aby se podřídili jejich zvykům a pravidlům, ale tady, v Thajsku by nejraději všechno opět přizpůsobili vlastním požadavkům. Jenže on si prostě ne každý sedne na zadek jen proto, že mu mávají před nosem balíčkem peněz. A co se týká úplatků? Nenapadlo někoho, že to může i lidí (zvláště úředníky) i urazit, když si cizinec myslí že za pár bathu se pro něho budou plazit po zemi?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *