Brahma
je hinduistický bůh, jeden z tzv. Svaté trojice. Jeho poslání je tvořitel, který na pokyn boha Višnu tvoří v podstatě celý nám známý vesmír. Zatímco v Indii je Brahma (ze Svaté trojice) nejméně uctívaný, v Thajsku je naopak nejvíce populární. Jeho nezaměnitelnou sochu můžete v této zemi potkat takřka na každém kroku.
.
.
Thajsky – Phra Phrom – พระพรหม
Khmérsky – Prja Prum – ព្រះព្រហ្ម
Sanskrt – Para Brahma – परब्रह्म
.
Brahmův den
Jeho život je z našeho pohledu nepředstavitelně dlouhý. Brahmův život trvá sto jeho, Brahmových, roků. Jeden Brahmův rok má 360 Brahmových dnů. A nyní to začíná být zajímavé. Jeho den začíná tvorbou vesmíru. Brahma ráno vstane a začne tvořit vesmír. Nejprve vezme před tvůrčí prázdnotu a stlačí do jednoho bodu. To, co následuje potom, nazvali naši vědci Velkým třeskem.
Brahma začíná tvořit galaxie, hvězdy, planety, živé bytosti – vlastně vše, co existuje. Poté probudí spícího Višnu a předá mu správu nad svým dílem. Podle hinduistické mytologie trvá tento aktivní životní cyklus vesmíru 4 320 000 000 let.
.
.
Na konci Brahmova dne je veškerá hmota vyzářena a opět rovnoměrně rozprostřena. Při konečném procesu má nejvíce práce Šiva, který ukončuje existenci celého vesmíru včetně jednotlivých galaxií, hvězd, planet, civilizací, bohů i démonů. Jakmile v celém vesmíru není žádná struktura nebo pevná hmota, nejsou zde rozdíly v hustotě, teplotě, tlaku, nic se nepohybuje a vše je v absolutním klidu, končí Brahmův den a začíná jeho noc. V noci se nic neděje, Brahma je po vyčerpávajícím dnu unaven a celá „Svatá Trojice“ (v sanskrtu Trimúrti त्रिमूर्ति ) 4 320 000 000 let odpočívá a spí.
Jeden den Brahmy (24 h) tedy trvá 8 640 000 000 let a Upanišády tvrdí, že momentálně sdílíme s Brahmou jeho 51. rok života. Jakmile Brahma dosáhne věku 100 (Brahmových) let, zemře a narodí se nový Brahma. Tyto nepředstavitelně dlouhé časové úseky se opakují v nekonečných cyklech.
.
https://www.youtube.com/watch?v=6U_gIVIXNQE
.
Cestovní zvíře
Všichni vyšší bohové hinduistického panteonu mají svoje cestovní zvíře. Brahmovo je Hamsa neboli divoká husa nebo labuť.
.
.
Hlava
Brahma má čtyři tváře (nebo čtyři hlavy), které na počátku tvoření recitují čtyři posvátné texty do čtyř světových stran. Často bývá zaměňován s Phra Setthi Nawakot. Rozpoznáte je velmi lehce – Brahma má tváře čtyři, (jen výjimečně 5) kdežto Phra Setthi Nawakot má vždy devět tváří.
.
.
Zajímavé je, že podle hinduistické kosmologie existuje mimo našeho vesmíru ještě bezpočet jiných, samostatně existujících vesmírů. Každý z nich má svého tvořitele – svého Brahmu. Utvořit si představu o velikost našeho vesmíru je v podstatě nemožné, co teprve představit si velikost a existenci mnohem větších vesmírů nebo o celkově stvořeném časoprostoru. Jednotliví Brahmové o sobě navzájem nemusí vědět a pokud je Višnu nezasvětí, může se každý jednotlivý Brahma domnívat, že pouze on je jediným, tudíž svrchovaným tvořitelem.
.
https://www.youtube.com/watch?v=NXl4d2bYZms
.
Ruce
Většinou mívá osm rukou, v nichž drží různé předměty. Povšechně lze říci, že bohové mohou na sebe brát jakoukoliv podobu a také si mohou dočasně přičarovat tolik rukou, kolik jich zrovna potřebují k práci, boji nebo třeba jen k zábavě. Předměty, které drží v rukou, také nejsou vždy stejné a nemají pevně dané umístění.
.
.
- Nádoba s vodou symbolizuje odkaz na prvotní živel
- Žezlo jako symbol vládnoucí moci
- Védy (destička) jsou posvátná písma
- Mušle symbol života
- Obětní lžíce – kterou nabírá máslo (ghí) a přidává ho do obětního ohně
- Čakra – zbraň ve tvaru ozubeného kola, kterou používá při boji s démony
- Růženec – který symbolizuje jeho vládu nad časem (někdy bývá nahrazen lukem)
- Lotosový květ – symbolizuje duchovní čistotu
.
.
Umístění
Tradičně bývá umístěn v malé svatyni na volném prostranství nedaleko budovy, ke které patří. Menší, chudší domky mají malé svatyně pouze pro duchy. Větší domy bohatých Thajců mají svatyně dvě, menší pro duchy a větší pro Brahmu. Samostatnou – větší svatyni mívají pouze velké budovy – např. hotely, státní budovy, policejní stanice, obchodní centra apod. Brahmova svatyně je vždy volně otevřena do čtyř světových stran, aby každá z Brahmových tváří měla volný výhled. Méně často je Brahmova socha součástí domácího nebo chrámového oltáře. Jen zcela výjimečně je miniaturní Brahma nošen na krku jako amulet.
.
.
.
.
.
Obětiny
Nejčastěji se Brahmovi obětují květinové girlandy, květy jasmínu nebo poupata lotosu, ovoce, vonné tyčinky či svíčky. Velmi populární je darování dřevěných slonů. Nejzajímavější obětinou je poděkování tancem.
.
https://www.youtube.com/watch?v=dyaOnT_VuBI
https://www.youtube.com/watch?v=ytOWLb-Y9OQ
Odkazy:
- Svatyně Erawan – Erawan Shrine
- Hinduismus
- Bohové Thajska a Kambodže
- Phra Setthi Nawakot
- wendi – autor a průvodce