Loy Krathong – ลอยกระทง – Lój Krathóng
je bez nadsázky jedena z nejoblíbenějších a nejromantičtějších thajských tradičních slavností. Slaví se po celém Thajsku v noci 12. úplňku, což vždy vychází na měsíc listopad. V roce 2018 připadá 12. úplněk na 23. listopadu, další na 13.11.2019 a 1.11.2020
Původ tohoto svátku nalezneme v Indii. Byl adaptován thajskými Buddhisty k uctění Buddhy. A v Thajsku také původně pro místní obyvatele znamenal příležitost obdarovat vodní bohy – Phra Mae Khongkha – a poděkovat jim za to, že mohou vodu lidé používat a omluvit se, že ji mnohdy i znečišťují.
Thajské slovo Loy (Lój) znamená „plout, plynout“, a Krathong pak je Thajský výraz pro druh podnosu či tácku, většinou vyrobeného z chleba či kusu kmenu banánovníku a banánových listů. Pro jednoduchost ho však budu nazývat také Kratongem. Loy Krathong tedy v překladu znamená – Plovoucí či plynoucí tácek, košík, koruna, lodička nebo dekorace.
Festival je oslavován tak, že se na jakoukoliv vodu v okolí – řeku, jezero, moře atd. vypouští krásné Kratongy, většinou o průměru 15 – 30 centimetrů, zdobené květinami, vonnými tyčinkami, svíčkami i dalšími dekoračními předměty.
Lidé často do Kratongu ještě přidávají lístečky se svými jmény a nebo jmény svých nejbližších, popř. přidají i drobné mince pro bohy. A to není všechno – přidávají se i nehty a vlasy, které symbolizují staré a špatné, které odplují pryč společně s Kratongem.
.
.
Legenda
Romantickou atmosféru těmto oslavám pak přidává legenda království Sukhothai ze 13. století o vzniku tohoto festivalu. Království Sukhothai bylo na území Thajska kolem města Sukhothai od roku 1238 do roku 1438.
Legenda praví, že Nang Nopamas – manželka krále Ramkhamhaenga, což byl král Sukhothaje, vyrobila první Kratong a nabídla ho vodním bohům – Mae Náhm. Kratong vypustila na vodu kanálu kolem královského paláce, aby proplul i kolem jejího milovaného – krále Ramkhamhaenga.
Král byl okouzlen krásou Kratongu a kreativitou své chotě a od té doby se říká, že když dva milenci vypustí společnou rukou Kratong na vodu a ten pak vytrvale pluje až zmizí z dohledu, jejich láska pak nikdy nezahyne a bude věčná. V současném Thajsku se však věří, že společně s Kratongem odplují veškeré problémy a všechna negativa a negativní emoce, a začne tak nový, čerstvý a problémy nezatížený život v nadcházejícím roce.
.
.
Oslavy
Jak jsem se již zmínil, Loy Krathong je oslavován po celém Thajsku bez výjimky. A každé místo má svoji specifickou a nezaměnitelnou atmosféru. V Bangkoku se Kratongy nejčastěji vypouští na řeku Chao Praya (čti Džáo Phra Já). V „rodném“ městě Kratongu v Sukhothaji jsou oslavy doprovázeny úchvatnou hudbou a světelnou show.
Na ostrově Koh Chang se Krathongy vypouštějí buď na moře, nebo do laguny v Klong Plu. Mnoho restaurací na pláži při této příležitosti nabízí speciální Loy Krathong menu včetně doprovodného zábavného programu. Na pláži Klong Prao pak v Buddhistickém chrámu probíhá speciální Buddhistický program a také se zde koná soutěž krásy Nang Nopamas.
.
.
Khom Loy
Zřejmě nejpůsobivější jsou však oslavy na severu Thajska v oblíbeném měste Chiang Mai (Čijang Maj), které v době Loy Krathong festivalu doslova „praská ve švech“. V Chiang Mai vypouštění Kratongu na vodu ještě doplnili o vypouštění létajících papírových lampiónů na noční oblohu.
Říká se jim Khom Loy (Khóm Lój) a souvisí ještě s dalším svátkem původního království Lanna (sever Thajska), který se jmenuje Ji Peng (Dži Peng). Symbolika je však stejná jako u Kratongu.
S Khom Loy odletí veškeré problémy. A tak se postupem času z Chiang Mai rozšířilo i vypouštění Khom Loy do celého Thajska. Během oslav Loy Krathong tak můžete vidět téměř všude nádherně rozzářenou vodní hladinu i noční oblohu stovkami a tisíci Kratongy a Khom Loy.
.
Odkazy:
- Vesak – Buddhistický svátek v Kambodže a Thajsku
- Thajský Nový rok – Svátek Songkran – วันสงกรานต์
- Khao Phrabath – Cesta k posvátnému kameni
- Buddha na každý den
- wendi – průvodce Thajskem a Kambodžou