Nága
je původně Hinduistická mytologická bytost spjatá s vodou. Název je odvozen ze sanskrtského slova pro hada či draka, což odpovídá stylu jakým bývá zobrazován: Tělo má pokryté velkými šupinami jako obrovský had (kobra), nebo drak (v tom případě má 4 nohy s velkými drápy). Hlava má velké zuby a vypadá obvykle jako dračí, nebo hadí – někdy mívají i více hlav 3, 5, 7 nebo 9.
.
Barva a barevné kombinace těla mohou být jakékoliv. Nága je schopna vzít na sebe lidskou podobu a nebo být neviditelná. Obecně jde o polobožské bytosti s nadpřirozenými schopnostmi, jenž se dožívají tisíců let. Za nejvyššího krále nagů je považován védský Varuna, bůh bouří.
.
.
Významné místo si nágové získali i v Buddhismu, zejména mahajánovém. Král nágů Mučalinda již na počátku chránil Buddhu před deštěm a nágové obecně vystupují jako ochránci Buddhovy nauky. Navíc, posvátné máhajánové texty jsou prý přechovávány právě v říši nágů.
Théraváda je však považuje za příliš ovládané jejich zvířecí stránkou (hněv, nevědomost a chtivost) a upírá jim možnost dosáhnout osvícení. Jsou považováni za ochránce hory Suméru, kde chrání dévy před útoky démonů.
.
.
.
.
Mnoho z nich také žije v lidmi obydlených končinách, u vodních zdrojů či v jeskyních. To je vůbec nejdůležitější charakteristikou nágů – jsou to vodní bytosti, ochránci pramenů, řek, studen a jsou to také strážci pokladů.
Umí přivolat déšť a tím tedy i plodnost, ale zároveň způsobují pohromy jako povodně či sucha. Dle lidové tradice se chovají tak, jak se lidé chovají k nim. Jejich dalším charakteristickým rysem je pak zvědavost.
.
.
https://www.youtube.com/watch?v=XuqJENG-utg