23.10.2010
jsem se vypravil pozorovat tento fenomén poprvé, a to do Buddhistického kláštera Wat Hin Mak Peng v Si Chiang Mai, který je vystavěn na skále nad Mekongem (asi 50 km západně od Nong Khai). Podle pověsti je právě pod touto skalou vstup do hlavního města Nágů.
.
.
Ze skály je také krásný výhled na řeku a také na protilehlý břeh do Laosu. Přestože podmínky byly přímo ideální, neměl jsem to nejdůležitější – štěstí… Tento rok bylo celkem pozorováno jen okolo stovky Bang Fai, a na mnou vybraném místě pouze dvě.
.
.
Bang Fai
Jen si to zkuste představit – zrovna když jsem pozoroval řeku nalevo, vylétla jedna Bang Fai napravo ode mne, a asi po hodině se to opakovalo, ale opačně – zrovna když jsem pozoroval řeku napravo, vylétla jedna Bang Fai nalevo ode mne. Mimo spousty ohňostrojů jsem nic neviděl, ale získal jsem zkušenosti a velmi cenné informace.
.
.
.
12.10.2011
jsem jako místo pozorování zvolil Buddhistický klášter Wat Luang v Phon Phisai (asi 30 km východně od Nong Khai) který je asi nejznámější největším výskytem ohnivých koulí. Večer se v klášteře konala velká ceremonie a odlévaly se různě velké bronzové sochy Buddhy. Každý si zde mohl koupit větší či menší kousek bronzu, napsat na něj svoje jméno, po případně svoje přání a přidat ho do tavícího kotle.
.
.
.
Tentokrát jsem měl štěstí – viděl jsem jich celkem sedm!
Dvě vylétly ve vzdálenosti několika set metrů, později dvě přímo přede mnou a nakonec napravo ode mne tři v sérii . Dokonce jsem si odnesl nejen úžasný zážitek, ale i několik fotek. Nejvíce mne překvapila vysoká rychlost jakou se Bang Fai pohybují, a pak také neobyčejně silná, jasná záře syté růžovo-červené barvy. V oblasti Phon Phisai jich bylo tuto noc viděno celkem 60. Před klášterem Wat Hin Mak Peng nebyly zpozorovány tuto noc žádné.
.
.
.
.
30.10.2012
jsem se rozhodl pozorovat dech nágy z lodi, která vyplula v odpoledních hodinách z Nong Khai. Mekong zde tvoří hranici mezi Thajskem a Laosem v délce 850 Km. Cesta po proudu Mekongu až do 30 Km vzdáleného Phon Phisai byla velmi příjemná (30km po silnici, cca 60km po řece). Levý břeh patří k Laosu a je mnohem méně obydlen, také lodí je o poznání méně než na Thajské straně.
.
.
.
Večer jsme zakotvili poblíž kláštera Wat Luang. Cesta zpět proti proudu byla velmi pomalá a do hotelové postele jsem se dostal až za svítání. Někteří turisté viděli až 20 Bang-faj, já jen 2 ale i tak to byl nezapomenutelný zážitek.
.
.
19.10.2013
byl hlášen enormní počet pozorování Bang Faj – celkem 811 !!!Jelikož jsem byl v této době pracovně v Německu, mohu poskytnout pouze úryvek z deníku našich klientů:
.
.
19.10.2013 v 10 hodin máme sraz na zahradě GH, abychom dostali instrukce před odplutím Lodě. Dobalujeme na cestu a před polednem opravdu vyplouváme. Co nás čeká? Naga fire balls (Bang Fai Phaya Nak) se slaví se po celém Mekongu, nejvýrazněji v Nong Khai a okolí, bizarní každoročně se opakující přírodní úkaz, kdy z Mekongu vystřelují ohnivé koule neznámého původu tento jev doprovázejí přehlídky osvětlených lodí.
Plni očekávání neznámého zážitku (někdy prý koule vůbec nejsou, někdy jen několik, někdy víc) se naloďujeme a vybíráme si super stůl, na pěkném místě a navíc u něj zůstáváme sami, což nám vyhovuje. Jsme už takoví.
.
.
Na lodi je nás asi 50 a stane se z nás dobrá parta. Celý výlet, který začal před polednem a končí zítra ráno, byl jedním slovem GREAT – plavba asi 60 km tam a 60 km zpátky proti proudu, počasí, jídlo – pořád plné stoly, pití – chlazené, zmrzlina, k dispozici led.
Phon Phisai
Zastávka v Phon Phisai, odkud se často ohnivé koule pozorují – tam hodinová zastávka, navštěvujeme nebo spíš prolézáme jeskyni nágy, procházíme město – je to tu jako na pouti, plno lidí, stánků, atrakce, občerstvení, balónky, lampiony štěstí atd.atd.
Pokračujeme do cíle naší plavby do Ban Nam Pe. Tady zase plný břeh lidí, pouť, už je tma, všude okolo létají a svítí lampiony štěstí. Ještě jsme neopustili loď a už slyšíme, jak lidé tleskají a křičí. První ohnivá koule. L. je zrovna na wc, ale já další kouli vidím – zřetelně se odlišuje od svítících oranžových lampionů. Ohnivá koule je zvláštně červená, ohraničená, vylétne a asi ve 100 m zhasne, tak jak jsme se dočetli na internetu.
.
.
L. už se vrací, vystupujeme, vybíráme si místo na břehu, usedáme a čekáme. Každé vystřelení koule je provázeno tleskáním a ovacemi, ale rychlost vystřelení a zhasnutí je tak vysoká, že když člověk nekouká přímo tím směrem, než se otočí a vyhledá, je to pryč.
Bohatý rok
Přesto byl letos “bohatý rok“ a viděli jsme snad 100 koulí, někdy vylítly jednotlivě, ale někdy jich vystřelilo víc najednou nebo v rychlém sledu za sebou. Byla to prostě paráda! Jestli je to fakt úkaz nebo nějaký „podfuk“ nevíme, ale zážitek s tou plavbou byl naprosto úžasný!
Co jsme chtěli vidět jsme viděli a navíc ty doprovodné zážitky. Vůbec nelitujeme našeho rozhodnutí, kdy jsme se po zakoupení letenek s odletem 16.10. a zjištěním, že ohnivé koule z Mekongu by měly vystřelovat v noci z 19. na 20.10. rozhodli, že sem pojedeme. Nemělo to chybu! Po návratu na loď servírovaná večeře o několika chodech. Všechno jídlo a pití vynikající. K večeři podávají i víno.
Při zpáteční plavbě, která bylo proti proudu a trvala déle, asi ve 23:30 rozestlali podložky, dali nám jakési polštáře a dobrou noc. Pohodlně se nám leželo, pozorovali jsme měsíc v úplňku, já ho opakovaně fotila, pak jsme usnuli. Do Nong Khai připlouváme v 6:15 plni dojmů a nadšení. M.L.K.
.
.
8.10.2014
Splněný sen
Napočtvrté to vyšlo. Využil jsem jedinečnou nabídku cestovní kanceláře (kterou jsem sám připravil) a vydal se do Nong Khai na večerní plavbu po Mekongu. Průběh mé cesty byl totožný s vyprávěním popsaným v předchozím příspěvku – jen bych doplnil, že vše bylo naprosto dokonalé, jídlo na lodi nemělo chybu, počasí bylo ideální – ani příliš horký den ale ani příliš chladná noc, západ slunce byl nádherný. Nejen že byl krásně viditelný jasný úplněk – navíc bylo možno pozorovat poměrně vzácné zatmění měsíce. Toto vše by postačilo k nádherně prožitému výletu.
.
.
.
.
Chvíli po setmění to začalo, tentokrát bylo k vidění tolik Bang Fai Phaya Nak jako ve vyprávění pamětníků. Vylétali nejen jednotlivě , ale i v sériích až sedmi za sebou. Spousty z nich jsem propásl, ale i tak mohu s jistotou říci že jsem jich viděl a napočítal 81 ! Letošní rok byl na tento jev bohatý. Celkem bylo v této oblasti pozorováno přibližně 500 Bang Fai Phaya Nak.
.
.
.
.
.
.
27.10.2015
Pavel Bergman
Pro „velký zájem“ Čechů, kteří evidentně preferují se válet s dalšími cizinci na thajských plážích místo poznávání krás a zajímavostí skutečného Thajska, jsme vyrazili na lov Nágy jen s Wendim a mojí partnerkou, která se na rozdíl od českých turistů na Nágu velmi těšila a nadšeně to referovala rodině, že jedeme pozorovat tajemnou Nágu. Tiše ji všichni doma záviděli.
Z Chanthaburi jsme vyrazili o půlnoci a Wendiho, který jel z Bangkoku autobusem, jsme vyzvedli v Koratu. Směr Udon Thani, kde jsme měli základnu, jsme již vyrazili společně. Ráno jsme úspěšně dorazili do hotelu v Udon Thani, který byl nejen výborně umístěn, ale byl velmi útulný a hlavně za neuvěřitelnou cenu. Společně s námi do oblasti přijelo spousta aut z jiných provincií a z Bangkoku, které také samozřejmě Nága přilákala.
Nong Khai
Druhý den ráno jsme vyrazili do nedalekého Nong Khai odkud v 11:00 hodin vyjížděla naše loď po stopách Nágy. Na nábřeží v Nong Khai bylo velmi rušno, přípravy na večer byly v plném proudu, připravovala se výzdoba a různé plovoucí oltáře a alegorické lodě pro Nágu.
Jen pohled z nábřeží na mohutný Mekong byl úžasný. Je to řeka, která působí velmi majestátně a jestliže jste milovníky Thajska, neměli by jste návštěvu Mekongu vynechat. Patří totiž k Thajsku stejně jako modré moře. Mekong tvoří přirozenou hranici mezi Thajskem a Laosem a dosahuje značné šířky.
.
.
Loď
odjížděla z velmi příjemného resortu na břehu Mekongu patřícímu anglickému expatovi, který výpravy lodí za Nágou organizuje a kterému loď patří. Akci organizoval osobně a jel s námi. John i jeho personál byl velmi příjemný a naprosto skvěle se o nás a naše spolucestující – převážně cizince – po celou dobu starali. Na loď nanosili spousty jídla a pití a vyrazili jsme přesně na čas.
Loď byla velmi pohodlná a na horní palubě bylo velmi příjemně. Měli jsme super výhled, ale zároveň jsme byli chráněni střechou před sluncem. Křižovali jsme Mekong a bylo na co se dívat. Po obou březích se hemžili lidé jako mravenci a připravovali se na večerní pozorování tohoto zvláštního úkazu.
Míjeli jsme také velmi zajímavé chrámy, z nichž některým seděl Buddha na střeše a díval se na Mekong. Personál nám asi po hodině jízdy připravil velmi bohatý oběd formou bufetu uprostřed horní paluby. Jídlo bylo vynikající a litovali jsme, že nemáme větší žaludky, protože jsme měli nutkání si do nich neustále něco cpát.
.
.
Phon Pisai
První zastávka byla v Phon Pisai, kde bylo hlavní stanoviště pro pozorování Nágy v oblasti. Sotva jsme se vysoukali z lodi, protože jsme byli ještě přecpaní z obědových orgií. Na nábřeží v Phon Pisai probíhal trh a samozřejmě i zde byly přípravy v plném proudu.
Na místě již byli připravené přenosové vozy televizních štábů hlavních thajských televizních kanálů a byla tam připravená i jakási VIP sekce, kam byla očekávána nějaká významná osobnost. V chrámu Wat Luang v Phon Pisai bylo na první pohled jasné, že Nága zde hraje významnou roli a je tu značně uctívána.
.
.
Velmi dobrou atrakcí je prolézací Nága, která je uvnitř jakousi svatyní Nágy. Bylo se na co dívat i co fotit. Když jsme si náležitě užili sváteční atmosféry v Phon Pisai, odebrali jsme se zpět na loď, abychom popojeli ještě o kus dál po proudu na naše stanoviště.
.
.
Ratanawapi
Druhá zastávka a zároveň naše stanoviště bylo v Ratanawapi, které je považováno za nejlepší místo pro pozorování ohnivého dechu Nágy s údajně největším výskytem. Vylodili jsme se asi půl hodiny před setměním na břehu skvěle uzpůsobenému k pozorování. Břeh byl upravený a vybavený betonovými širokými dlouhými schody k sezení, kde jsme měli i rezervovaná místa. Bylo tam již spousta lidí a vládla dobrá atmosféra.
.
.
Na druhém protějším břehu v Laosu to vypadalo naprosto stejně – také plno a také bujará nálada. Mekong jsme měli jako na dlani, lepší místo jsme si nemohli přát. Vpravo od našeho stanoviště si místní buddhisté udělali jakousi provizorní oplocenou meditační plochu, v jejímž čele byl přenosný oltář pro Nágu. Lidé tam seděli tradičně v bílém, zapalovali svíčky a odříkávali mantry.
Bylo jasno a byli jsme svědky magického západu slunce nad Mekongem. Na obloze nebyl ani mráček a tak jsme po setmění měli krásný výhled na hvězdnou oblohu, která celou tajemnou atmosféru jen podpořila. Byli jsme napnutí a zvědaví jestli letos nějaký ten ohnivý dech Nágy uvidíme a upřeně se dívali nad hladinu temného Mekongu a pátrali po červených ohnivých koulích. Trošku to rušili rozjaření Thajci, kteří se asi nemohli dočkat a Náze dělali konkurenci různými petardami, raketami a ohňostroji.
Bang Fai
A najednou začali Thajci jásat a tleskat a já si říkám kde, kde, nesmím to propásnout a v tom jsem jí uviděl – vpravo v dálce vyletěla velkou rychlostí červená koule a pak zhasla. A asi za 5 minut po té na místě kousek vedle vyletěli 3 červené koule rychle za sebou. Zajímavé bylo, že koule vyletěli vždy naprosto neslyšně a velmi rychle.
Myslel jsem si, že úkaz vyfotím, ale neměl jsem žádnou šanci. Vše bylo tak rychlé, že to bylo naprosto nemožné a já pochopil, proč vlastně neexistuje žádná kvalitní fotografie, či filmový záznam. Nikdy totiž člověk neví, v kterých místech koule vyletí a je to velmi rychlé. Jak rychle koule vyletí, tak celkem rychle ve výšce zase zhasne a celé to trvá jen několik málo vteřin. Bylo to opravdu velmi zvláštní a já jsem si přál být v tu chvíli na hladině Mekongu a vidět jak koule vylétne z vody.
Ten večer jsem napočítal 12 koulí, ale vylétlo jich o něco víc podle jásotu a tleskání Thajců. Jsem přesvědčený, že se skutečně jedná o nějaký zvláštní přírodní úkaz, který rozhodně není výsledkem lidské činnosti. Koule totiž vypadají zcela jinak, než nějaká světlice či střela ohňostroje. Navíc kouli nedoprovází naprosto žádný zvuk ani kouř a o to je to tajemnější. Byla to doslova magická noc a ve vzduchu byla cítit silná energie.
.
.
Návrat
Asi v půl desáté jsme se nakonec nalodili opět na loď a vydali se na cestu zpět proti proudu. Mezitím, co jsme pozorovali dech Nágy, posádka lodi na horní palubě připravila tabuli pro servírovanou večeři, která byla opět vynikající. Podávalo se i výborné víno a celkově to byla skvělá tečka za tímto magickým večerem.
Po večeři se horní paluba vyklidila a proměnila na velkou noclehárnu. Personál měl pro nás připravené podložky, deky a polštáře, aby jsme si během několikahodinové cesty zpět mohli odpočinout a prospat se. Bylo to skoro jako pod širákem, vítr příjemně profukoval a plni zážitků jsme celkem rychle usnuli. Loď přistála zpět u břehu v Nong Khai asi ve 4 hodiny nad ránem. Rozespalí jsme nasedli do auta a ještě za tmy jsme dorazili do postelí našeho útulného hotelu v Udon Thani.
Byl to mimořádný den a mimořádná noc. Byl to skvělý zážitek a nemělo to chybu.
Díky Wendi!
Pavel
Počet pozorování Bang Faj
24.10.2001 |
3.000 |
12.10.2011 |
? |
30.10.2012 |
? |
19.10.2013 |
811 |
08.10.2014 |
? |
27.10.2015 |
500 |
16.10.2016 |
170 |
05.10.2017 |
772 |
24.10.2018 |
408 |
14.10.2019 |
|
02.10.2020 |
…
https://www.youtube.com/watch?v=XuqJENG-utg
https://youtu.be/5NyQg16O8oA
https://youtu.be/ZSIwt0iR1lQ
https://youtu.be/ZaRAqjwtdPA
https://youtu.be/RjH8q_kaCz4
https://youtu.be/IsCbxkqy2zg