Vesak – Buddhistický svátek
10.5.2017 se bude v Thajsku i Kambodže slavit největší z buddhistických svátků วันวิสาขบูชา – Van Visákha Bůčá aneb česky Vesak. Thajci mu také říkají วันพระใหญ่ – Van Phra Jaj nebo-li Den velkého Buddhy. Tento svátek je oslavou tří významných událostí v životě Buddhy Gautamy Siddhárty, kterému Thajci říkají พระพุทธเจ้า – Phra Phutha Džáo – ve volném českém překladu Božský Buddha. Těmito událostmi jsou:
1. Narození Buddhy – ประสูติ – Prasůt.
2. Osvícení Buddhy – ตรัสรู้ – Trasarů, kterého dosáhl pod stromem Bódhi (fíkovník) ve věku 35-ti let
3. Dosažení Nirvány – ปรินิพพาน – Parynyphán. Buddha zemřel v úterý, v den úplňku, v roce zvěrokruhu malého hada pod dvěmi Damarovníky v damarovníkovém háji ve městě Mallas (dnes Kushinagar, Indie) ve věku 80-ti let a dosáhl Nirvány.
.
.
Svátek Vesak se slaví v Thajsku první den květnového úplňku. Vesak je svátkem hlavně v zemích, kde je buddhismus převažujícím náboženstvím. V Thajsku se tento sváteční den odehrává především v duchu ทำบุญ – Tham Bun – dělání dobrých skutků:
– ตักบาตร – Tak Bát – poskytnutí jídla mnichům a novicům v ranních hodinách
– ฟังธรรม – Fang Tam – poslech kázání Dharmy v chrámu
– ทำบุญ – Tham Bun – návštěva chrámů, poskytnutí darů ať již materiálních či finančních, požehnání od mnichů atd.
– ปล่อยนกปล่อยปลา – Ploj Nok Ploj Plá – darování svobody ptákům či rybám a tím očištění od špatné karmy.
.
.
Po západu slunce jdou pak lidé v procesí se zapálenými svíčkami v hlavních chrámech po celé zemi. Buddhisté obcházejí třikrát hlavní chrámovou kapli ve směru hodinových ručiček se zapálenou svíčkou, třemi vonnými tyčinkami a lotosovým květem, čemuž se v Thajsku říká เดินเวียนเทียน – Ddhn Víjan Thíjan – pochod se zapálenou svící. Každý okruh symbolizuje jednu z událostí v životě Buddhy tj. narození, osvícení a nirvánu.
.
.
Svátek Vesak se slaví také v sousední Kambodže, kde se tento rok slavil v sobotu 2.5.2015. Tu dobu byl v Kambodže kamarád Wendi a svátek Vesak prožil v kambodžském hlavním městě Phnom Penh takto:
Vesak v Kambodže 2.5.2015
“Včera jsem byl pozván na 2 místa na oslavu buddhistického svátku Vesak. Momentálně jsem v Kambodže v hlavním městě Phnom Penh. Dopoledne jsem navštívil vzácného přítele, bývalého mnicha, který je znám široko daleko pro svoji Bílou magii. Již léta mu říkám “Starý Učitel”. Učil totiž nespočet žáků a 8 z nich jsou dnes Opaté významných klášterů. Dnes jich 5 pozval do svého domu, aby společně s polovinou vesnice oslavili svátek Vesak. Mniši byli slavnostně obdarováni, požehnali všem přítomným a odříkávali mantry.
.
.
Následoval slavnostní oběd a poté mniši vyprávěli příběhy z Buddhova života a vysvětlovali poučení, které se vztahuje k dnešnímu běžnému životu. Přestože se zúčastnilo cca 200 lidí, vše probíhalo ve velmi přátelské, až rodinné, atmosféře.
.
.
Seděl jsem tam a porovnával průměrnou evropskou společnost a kambodžskou. Musím říct, že mi z toho bylo smutno. Hluboce mne to zasáhlo. Jasně jsem viděl jak nám v Evropě chybí duchovní základ, který je bezpodmínečně nutný pro zdravý vývoj jakékoliv společnosti. Tady ho sice ještě mají, ale hlavně v Phnom Penh a Siem Reap se stále větší část populace víc a víc přibližuje k západnímu stylu života a opouští khmérské duchovní kořeny. Oslava proběhla v naprostém poklidu, jídlo bylo vynikající a bylo na čase se přesunout do kláštera.
.
.
Wat Kultoteng
je vyhlášen svojí školou pro mnichy a také tím, že zdejší mniši mohou jít příkladem těm ostatním. Velmi často slýchám o úpadku mnišství a o případech nevhodného chování mnichů. Díky opatovi zde funguje vše tak jak má. Poprvé jsem Wat Kultoteng navštívil před pěti lety (14 dní jsem zde velmi intenzivně meditoval pod vedením mého učitele Samáta). Tehdy zde pobývalo 120 mnichů, v současnosti jich tu žije více než 200.
.
.
Během dne klášter navštívilo několik tisíc lidí kteří se přišli poklonit nejen Velkému Učiteli Buddhovi, ale i žijícím studentům jeho nauky. Mnichům přinesli různé dary a Buddhovi na oltář darovali lotosové nebo jasmínové květy. Večer zapálili velké množství svíček, se kterými obcházeli Čadaj (bílá budova se špicí ve které jsou uchovány ostatky Buddhy) a také okolo “Buddhova stromu”, neboli posvátného Fíkovníku.
.
.
Konkrétně tento strom přivezl zdejší opat osobně z Indie, jedná se o odnož stromu pod jehož předchůdcem v přímé linii Buddha dosáhl osvícení. Zatímco mniši odříkávali mantry a promlouvali k obecenstvu až do svítání, já jsem klášter opustil lehce před půlnocí, kdy zde již zbylo jen asi stovka věřících.
.
.
Celý den měl úžasnou atmosféru klidu, ze které byla cítit neobyčejná celistvost zdejší společnosti.”
Pokud budete v době svátku Vesak v Thajsku nebo Kambodže, doporučuji se zastavit a tento svátek společně s domácími prožít, neboť má jako všechny ostatní zdejší svátky svou úžasnou a magickou atmosféru.
.
.
Odkazy:
- Slavnost Loy Krathong – ลอยกระทง
- Thajský Nový rok – Svátek Songkran – วันสงกรานต์
- Khao Phrabath – Cesta k posvátnému kameni
- Thajští Arahaté
- Buddha na každý den
- wendi – spoluautor článku + průvodce Thajskem a Kambodžou
- Aktuálně Vesak v Thajsku 28.5.2018
- Aktuálně Vesak v Kambodže 29.4.2018, 18.5.2019, 6.5.2020
…
Kromě Thajska a Kambodže se svátek Vesak slaví v mnoha dalších buddhistických zemích a má i různé názvy:
- Nepál: Buddha Jayanti
- Indie: Buddha Purnima, Buddho Purnima (বু পূর্ণিমা) nebo Buddho Joyonti (বুদ্ধ জয়ন্তী)
- Srí Lanka: Vesak (වෙසක්) Svátek úplňku Poya
- Tibet: Saga Dawa (ས་ག་ཟླ་བ།)
- Indonésie: Hari Waisak
- Japonsko: Hana Matsuri (花祭)
- Korea: Seokka Tanshin-il (석가 탄신일, 釋迦誕身日)
- Čína: Fó Dàn (佛诞), Yù Fó Jié (浴佛节), Wèi Sāi Jié (卫塞节)
- Vietnam: Phật Đản